You are here: Home / Events / Events and initiatives / Music / Nuove atmosfere

Nuove atmosfere

In the twelfth edition of the Symphonic season of Parma 25 concerts in the Paganini Auditorium.

From Nov 03, 2017
To May 19, 2018
Location Auditorium Paganini
Where
Via Toscana, 5/A
Parma (PR)
Hours

please check the programme

Cost tickets are on sale from Saturday October 21 at the Ticket office of the Fondazione Toscanini (at the Centro di produzione Musicale Arturo Toscanini, Viale Barilla 27/a tel. 0521391339 - 391372) open from Monday to Friday from 10.30am to 1pm, on Thursday and Friday from 10.30am to 1pm and from 2pm to 5pm ; closed on Sunday and festivities. On-line: www.biglietteriatoscanini.it ticket are on sale from Sunday October 22 for Nuove Atmosfere and Tutti per Uno, from Friday October 20 for Concorso Toscanini. Ticket office at the Auditorium Paganini: open only in the day of the shows one hour before they start , tel. 0521391379 (reception 0521391370)
For details http://www.fondazionetoscanini.it
Add event to calendar vCal
iCal
Music

Friday November 3 , at 8.30pm - Turno Verde
Alpesh Chauhan Direttore
Sophie Gordeladze Soprano
Markus Werba Baritono
Coro del Teatro municipale di Piacenza
Benjamin Britten - Sinfonia da Requiem op. 20
Johannes Brahms - Ein deutsches Requiem per soli, coro e orchestra op. 45

Friday November 10 , at 8.30pm - Turno Verde
Grzegorz Nowak Direttore
Krystian Zimmerman Pianoforte
Hector Berlioz - La carnaval romain Ouverture op. 9
Leonard Bernstein - The Age of Anxiety Sinfonia n. 2 per pianoforte e orchestra
Modest Musorgskij - Quadri di un'esposizione (orchestrazione di Maurice Ravel)

Friday November 24 , at 8.30pm – Turno Verde
Saturday November 25, at 8.30pm – Turno Rosso
Lawrence Foster Direttore
Mihaela Costea Violino
Stephanie Friede Soprano
Josef Strauss - Sphärenklänge Waltzer op.235
Erich Wolfgang Korngold - Concerto in re maggiore per violino e orchestra op. 35
Richard Wagner - Wesendonck - Lieder su cinque poemi di Mathilde Wesendonck
Richard Wagner - Ouverture da Die Meistersinger von Nürnberg

Thursday December 7, at 8.30pm - Serie Tutti per Uno
Alpesh Chauhan Direttore
Viktoria Borissova Violino
Antonio Mercurio Contrabbasso
Carl Maria von Weber - Der Freischütz Ouverture op. 77 J. 277
Giovanni Bottesini - Gran Duo Concertante per violino , contrabbasso e orchestra d’archi
Pëtr Il'ič Čajkovskij - Sinfonia n. 1 in sol minore op. 13 Sogni d'Inverno

Thursday January 11 , at 8.30pm - Turno Verde
Friday 12 January, at 8.30pm – Turno Rosso
Alpesh Chauhan Direttore
Johannes Brahms - Sinfonia in fa maggiore n.3 op. 90
Johannes Brahms - Sinfonia in do minore n.1 op. 68

Sunday January 14 , at 8.30pm - Turno Verde
Tuesday January 16 , at 8.30pm -– Turno Rosso
Concerto commemorativo della morte di Arturo Toscanini
Alpesh Chauhan Direttore
Johannes Brahms - Sinfonia in re maggiore n.2 op. 73
Johannes Brahms - Sinfonia in mi minore n.4 op. 98

Thursday February 8 , at 8.30pm - Turno Verde
Andriy Yurkevych Direttore
Bruno Canino e Antonio Ballista Pianoforti
Ennio Morricone - Varianti per Ballista Antonio Canino bequadroBruno per due pianoforti e orchestra
Francis Poulenc - Concerto per due pianoforti e orchestra FP 61

Wedenesday February 14 , at 8.30pm - Turno Verde
Thursday February 15 , at 8.30pm - Turno Rosso
John Axerold Direttore
Maurizio Baglini Pianoforte
Daniele Titti Clarinetto
Duke Ellington - Harlem
Leonard Bernstein - West Side Story: Symphonic Dances
Leonard Bernstein - Prelude, Fugue and Riffs
Leonard Bernstein - On the Town: Three Dance Episodes
George Gershwin - Rhapsody in blue

Friday February 23, at 8.30pm - Turno Verde
Saturday February 24 , at 8.30pm – Turno Rosso
Alpesh Chauhan Direttore
Enrico Pace Pianoforte
Sergej Rachmaninov - Concerto n. 3 in re minore per pianoforte e orchestra op. 30
Dmitrij Šostakovič - Sinfonia in mi minore n. 10 op. 93

Saturday March 24 , at 8.30pm – Serie Tutti per Uno
Concerto del Vincitore del 10. Concorso Internazionale di Direzione d’Orchestra Arturo Toscanini
Programma da definire

Friday March 30 , at 8.30pm – Serie Tutti per Uno
Alpesh Chauhan Direttore
Gian Piero Fortini Oboe
Maurice Ravel - Le tombeau de Couperin per orchestra
Wolfgang Amadeus Mozart - Concerto in do maggiore per oboe e orchestra K. 314
Arnold Schönberg - Verklärte Nacht per orchestra d'archi op. 4

Saturday April 7 , at 8.30pm - Serie Tutti per Uno
Nir Kabaretti Direttore
Mihaela Costea Violino
Diana Cahanescu Violoncello
Cristian Carrara - Machpelah dialogo per violino, violoncello e orchestra
Antonin Dvorak - Sinfonia n. 8 in sol maggiore op.88

Friday April 13 – Turno Verde
Saturday April 14 , at 8.30pm – Turno Rosso
Marco Angius Direttore
Emanuele Arciuli Pianoforte
Dmitrij Šostakovič - Ouverture festiva op. 96
Ildebrando Pizzetti - Canti della stagione alta Concerto per pianoforte e orchestra
Michael Daugherty - Deus Ex Machina, per pianoforte e orchestra
Leóš Janáček - Jenufa-Rhapsodie (arrangiamento di Max Schönherr)

Friday April 20, at 8.30pm - Turno Verde
Saturday April 21, at 8.30pm – Turno Rosso
Ton Koopman Direttore, Clavicembalo e Organo
Tini Mathot Clavicembalo e Organo
Georg Friedrich Händel - Concerto in fa maggiore a due cori HWV 334
Franz Joseph Haydn - Concerto in sol maggiore per due organi Hob.XVIII:G2
Johann Sebastian Bach - Concerto in do minore per due clavicembali BWV 1062
Wolfgang Amadeus Mozart - Sinfonia n. 20 in re maggiore K.133

Friday May 11 , at 8.30pm – Turno Verde
Saturday May 12 , at 8.30pm – Turno Rosso
Alpesh Chauhan Direttore
Stephen Hough Pianoforte
Johannes Brahms - Concerto n. 1 in re minore per pianoforte e orchestra op. 15
Sergej Rachmaninov - L'isola dei morti op. 29 - Poema sinfonico in la min. da un quadro di A. Böcklin
Pëtr Il'ič Čajkovskij - Francesca da Rimini op. 32, Fantasia sinfonica in mi minore

Friday May 18 , at 8.30pm – Turno Verde
Saturday May 19 , at 8.30pm – Turno Rosso
Alpesh Chauhan Direttore
Witold Lutosławski - Concerto per orchestra
Gustav Mahler - Sinfonia n. 1 in re maggiore Il Titano

Card Concorso Toscanini

Wednesday October 25 , at 8.30pm – Prima semifinale
musiche di Beethoven, Brahms, Dvořák, Stravinskij, Puccini

Thursday October 26 , at 8.30pm – Seconda semifinale
musiche di Beethoven, Mozart, Brahms, Prokofiev, Stravinskij, Puccini

Sunday October 28 , at 6.00pm – Finale e premiazione dei vincitori
musiche di Verdi e Ciaikovskij

Arturo Toscanini Foundation


Last update :
Jul 16, 2017